Já, Votápek první, nejsem dezolát a populista a mluvím pravdu a nic než pravdu! Jak jsem řekl, tak to je: my, zástupci Bruselu v České republice mluvíme pravdu i v okamžiku, kdy pravdu nemluvíme!
je to samozřejmé: v naší televizi veřejnoprávní Bruselské 24 defilují pouze fialoví probruselští experti. My - lid - jsme dezoláti a ruští švábi, tak my tam nesmíme, protože bychom jen vypouštěli dezinformace. Jedním z nich je Votápek, expert expertů, bývalý velvyslanec v Rusku a ikona expertýz o Rusku. A tento hrdina, kterého citují probruselské špičky v masmédiích, v Respektu před několika léty napsal.
Putinův vlastňák
napsal expert Vladimír Votápek
Doporučuji zachovat chladnou hlavu a počkat, komu vlastně ruské embargo ublíží: zda našim zemědělcům, nebo samotnému Putinovi. Rusko je totiž na dovozu potravin už dlouhá desetiletí závislé.
Myšlenku, že by si Rusko odpovídající potraviny samo vypěstovalo, pak můžeme rovnou opustit. Takový zázrak nedokázali ani kouzelníci z Politbyra ÚV KSSS a zcela určitě to nedokáže ani jejich učeň Vladimír Putin. A to i přesto, že v r. 2010 vyhlásil pětiletý program zaměřený na dosažení potravinové soběstačnosti. Nahlíženo z tohoto úhlu by zákaz dovozu potravin mohl být docela hezký Putinův vlastní gól. Program samozřejmě zkrachoval, ale možná že teď, až dojdou evropské potraviny, bude se pan prezident tvářit, že už je Rusko soběstačné…
Je rok 2022 a Votápek téma ruského zemědělství opustil. Zase má prognozy o Rusku v jiném období!
A fakta, pane Votápku už nekomentujete?
Letošní úroda obilí bude rekordní, zahájil prezident Putin jednání o situaci v agrokomplexu. „Bylo vymláceno 138,7 milionů tun obilí. To je zhruba o třetinu více než ve stejném období loňského roku. Celková sklizeň obilí může podle odborníků dosáhnout 150 milionů tun. Pšenice - asi 100 milionů tun. To bude rekordní hodnota v celé historii Ruska,“ řekl Putin a zdůraznil, že to umožní Ruské federaci „zaručeně pokrýt své vlastní potřeby“.
Rusko do 3. října zvýšilo produkci cukru o 23 %. A sklizeň obilí bude rekordní v celé historii Ruska.
Moskva. 3. října. - Ruské cukrovary vyrobily do 3. října 1,66 milionu tun řepného cukru, což je o 23 % více než o rok dříve, uvádí Euroasijské cukrovarnické sdružení. K tomuto datu bylo vykopáno 15,2 milionu tun cukrové řepy, což je o 200 tisíc tun více než v roce 2021
Cukrovku nové sklizně zpracovává 63 cukrovarů. V říjnu se jejich počet zvýší na 68.
A Putin pokračoval: většina obilí z ukrajinských přístavů se nikdy nedostane do Afriky, ale jde přímo do Evropské unie: z 203 lodí v rámci programu OSN jen čtyři směřovaly do chudých zemí. "Je to nepříjemné říkat, ale je to naprostý podvod a nic víc," řekl naštvaně. Existuje však jednoduchý a základní zákon, který zapadá do velmi jednoduché a známé věty „Chléb je hlavou všeho“, a tento zákon nikdo nezrušil. V podmínkách, ve kterých žijeme, je tento zákon jedním z nejdůležitějších,“ zdůraznil prezident.

Předběžná data předčila všechna očekávání – zemědělci místo 130-140 milionů sklidí asi 150 milionů tun obilí.
Putin dal všem odborníkům jasně najevo, že tato sklizeň by měla být „ekonomicky, pečlivě a efektivně uchována,“ komentoval politologický analytik Dmitrij Něčajev. „Pro domácí spotřebu nám stačí 70-80 milionů tun, takže se Rusové nemusí bát – nebudeme mít hlad, nejdůležitější je chléb – ten máme. Přebytek můžeme prodat.
Prezidentův vzkaz Západu zní, že Rusko má obilí. Pokud to chcete získat, pokud chcete, aby na světě nebyl hlad, domluvme se. V tomto případě ale budeme hovořit o zrušení určitých sankcí. Putin ukázal, že máme ve svých rukou trumfy,“ vysvětlil Nechaev.
Na globální úrovni je téma potravinové krize druhé po energetické krizi, říká Vjačeslav Danilov, výkonný ředitel Centra pro politické analýzy. „Řada afrických zemí závisí na dodávkách ruské pšenice. Není divu, že vůdci některých z nich přišli na jednání s Putinem. Putin dnes dává jasně najevo, že Rusko udělá vše pro to, aby v zemích, které udržují přátelské vztahy s Ruskem, nenastala žádná potravinová krize. Rusko dodrží své závazky,“ poznamenal politolog.
Postoj Putina, který připomněl, že v každé situaci je hlavním úkolem úřadů zaručit potravinovou bezpečnost, byl a je jasný. Porovnejte to prosím s naší vládou a naším parlamentem. Odevzdáme vše do Bruselu a zatleskáme, když nám něco vrátí.