Skutečně v Klementinu přestala platit desítková (dekadická) polyadická číselná soustava o základu g = 10, používaných číslic 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. ? Prý říjen byl nejteplejší, proto je topná sezona spuštěna o měsíc dřív a spotřeba plynu...
Prosíme, zkuste nám to na facebooku (Metě) vysvětlit. My jsme v koncích.
Tabulka v úvodu ukazuje zásoby plynu. Vzhledem k tomu, že se tlumí provozy s velkou spotřebou (třeba sklárny), pokud by byl říjen nejteplejší, měla by modrá být nejvýš. Ale ona trhá rekordy a dokonce je níž, než v roce 2022. Matematická záhada?
(Graf značí zásoby plynu, jak se odčerpávají ze zásobníku a začíná to být sígelovsko - fialovsky napínavé. A je to oficiální vládní tabulka, nikoliv naše nějak upravená.)
Tak co se dočteme, nebo slyšíme z Čt?
Průměrná teplota letošního října byla 12,7 stupně Celsia. V pražském Klementinu se tak uplynulý měsíc zařadil mezi pět procent nejteplejších za posledních 250 let. V záznamech vedených od roku 1775 mu patří 12. až 13. příčka. V centru Prahy zaznamenali nejteplejší říjen loni, měsíční průměr tehdy přesáhl 14 stupňů Celsia. Údaj zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/teply-rijen-klementinum-5-procent-nejteplejsich.A241101_141400_domaci_ikul
Takže dobře, bylo horko, kvetly jívy, kvetly máky, ale proč tedy čteme toto?
Takže, teplo, zima, nebo co? Chápete? A rok 2022 co?
Dále
Kvůli cenám energií snižuje téměř 37 procent Čechů teplotu ve své domácnosti. Oproti minulosti většinou stáhli topení o přibližně dva stupně, 11 procent z nich až o čtyři stupně. Nejčastěji české domácnosti nyní topí na 20 až 22 stupňů. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost epet. Podle odborníků je zdravá teplota v domácnosti přes den mezi 18 a 24 stupni.
- V současné době teplárny při výrobě tepla využívají plyn pouze asi ve čtvrtině případů. Ale protože byl teplý říjen, spotřeba měla klesnout. Nestalo se.
- Lidé strašně šetří, takže navíc teplý říjen, spotřeba měla klesnout. Nestalo se.
- Evropští oceláři bojují o přežití. Situace v hutích je zoufalá, tvrdí. České hutě čelí ještě většímu tlaku než třeba německá konkurence. A vyhlídky do budoucna nejsou dobré. Sklárny bojují za přežití. Spotřeba měla klesnout. Nebo stagnovat. Nestalo se.
Drahá elektřina a plyn nadále trápí tuzemské firmy. Ceny sice nejsou tak vysoké jako bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu, ale zůstávají vysoko a podnikům zvyšují náklady. O to hůře se jim pak konkuruje zahraničním firmám.„Předminulý týden jsme zasmluvnili energie na příští rok. Budeme platit dvouapůlnásobek cen, které byly před energetickou krizí. Tehdy tvořily energie asi deset procent našich nákladů, dnes to je zhruba čtvrtina celkových nákladů,“ vypočítává Petr Novosad ze Sklárny Harrachov.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/prumysl-pokles-cervenec-2024-slevarenstvi.A240911_162821_ekoakcie_alis
Kdo dokáže tuto záhadu rozluštit?
Všechny ukazatele ukazují, že ze zásobníků by se mělo čerpat méně a navíc nejteplejší říjen. Ale graf Zdroj dat: agsi.gie.eu, transparency.entsog.eu ukazuje pravý opak. My jsme v koncích. Zkusíte přes odkaz na facebook dole vysvětlit, kde se stala chyba?
Nebude za to odměna, dotace od Jourové nemáme, ale třeba to někdo rád vysvětlí. Děkujeme.