Antitrumpismus v monolozích tupých politologů, aniž řeknou něco věrohodného? A Zemanovi přeskočilo? O které zemi mluvil? Ví, jak na tom Rusko i po sankcích je? Prosíme čtěte:
Dlouhé minuty výklad o tom, jak americký národ nenávidí Muska a že ho začal likvidovat. Prodávají auta, napadají autosalony...
Že je to lež, zvaná dezinformace? Snadno dokázat.
Průzkumy nejen slušné Fox News, ale i bolševických CNN, a jim podobným dokazují, že podpora ve škrty lemplů sílí a že toto dělá pár šmejdů podobným těm, co napadají SPD, stranu PRO, Trikoloru či Svobodné. Banda kriminálních živlů, která patří za mříže, ale u nás to má Rakušanem tolerované. Jak jo možné, že to bolševická CNN (u nás CNN Prima News) takto překroutí, aniž se musí bát, že ji nějaká slušná televize roznese na kopytech. My prostě zde máme jednotnou bolševickou (přesněji eurobolševickou) národní frontu a nikdo, který bude říkat fakta a pravdu, licenci nedostane. Ano, na Muska útočí zdivočelá parta levičáckých šmejdů jako u nás hnůj na důchodce, ale tam je narozdíl od nás trestají.
Rozdíl mezi podvodnou Čt, NOVOU a CNN Primou není žádný.. Plukovník Foltýn jim rozdá notičky a jedou dle stejného scénáře.
A pak plácanice Zemana: poslední dobou mnohé říkal rozumně. Ale když si spletl Českou republiku s Ruskem a popisoval stav naší země jako Rusko. Tománková z toho měla vánoce, ale byl ve střízlivém stavu? Nebo si dělal legraci? Že by jen citoval ty, co tvrdí, že Rusko se zhroutilo a Putin 5x umřel na rakovinu slinivky?
Je jasné, že nyní problémy jsou. Že naskočila velká inflace, protože během krátké chvíle odešly firmy a nebylo zboží. Přesto v těch dvou rocích se Rusko nezhroutilo a zajistilo si alternativní dovoz. A vývoz. Nyní se firmy rozbíhají, výroba aut nabíhá, zemědělství se stabilizovalo a mnohé celostátní projekty se spouští v těchto dnech, navíc se vrátilo mnoho vzdělaných Rusů. Ví to vůbec pan bývalý prezident?
Toto je prý ten Zemanův expert!
Zeman totiž opakoval slova FORUM 24, jak se Rusko hroutí, ekonomika padá
V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekl Miloš Zeman s tím, že Rusku nedůvěřuje od roku 1968. Exprezident se během vysílání rozpovídal o výhodách, které Česku přináší členství v NATO a EU. V případě Evropské unie Zeman zmínil, že „jenom totální idiot by se vzdal tohoto struku, z něhož prýští tak dobré mléko“. Kromě jiného také prozradil, o čem kdysi mluvil na sjezdu hnutí SPD, které prvky přímé demokracie a možnost vyhlášení referend o důležitých zahraničněpolitických otázkách prosazuje dlouhodobě. „Připomněl jsem, že čistý zisk ve smyslu, co nám dala Evropská unie a co jsme dali my jí, jde v náš prospěch. Za těch 20 let to byl zhruba jeden bilion korun, což je zhruba celý český státní rozpočet. (Je to samozřejmě lež, Zeman počítal pouze dvě položky přímých plateb) Jenom totální idiot by se vzdal tohoto struku, z něhož prýští tak dobré mléko,“ nebral si Zeman servítky.
Zeman rovněž zhodnotil kondici ruské ekonomiky: „Údaje jsou doslova katastrofické. Vezměte si například úrokovou sazbu centrální banky, což je strašlivý údaj, který neekonomovi sice nic neřekne, ale ve skutečnosti svědčí o velmi hluboké krizi. V Rusku dochází k exodu celé řady občanů na Západ, zejména těch bohatších, kteří si to mohou dovolit. Toto všechno dohromady vytváří rostoucí tlak na to, aby se Rusko začalo chovat jinak.“ (Ale Zemane, ono je to dnes naopak, to bylo v roce 2022!)
Zemane, bylo to v neděli delírium? Nebo legrace?
Víte, koho Zeman ve skutečnosti citoval? FREEDOM, což je ukrajinský propagandistický zdroj. Zde je odkaz. A z něho to používá celá plejáda libtardích ekonomů.
Freedom live: Ukrajina o Rusku
A NOVA jela ve stejném duchu:
Totální rozpad ruské ekonomiky. Existenční hrozbu přiznává i Putin
Ne, Putin neříká, že se Rusko hroutí, ale že je větší inflace a žádá Nabiullinovou, aby to řešila, načež její odpověď je, že nyní zpomalí ekonomika díky úrokům, ale proti zpomalení bude rozjezd aut, technologií a dalších výrob, které už se rozbíhají. A chce součinnost i s vládou. Pouze bude hlídat, aby se to nepřepísklo. (Asi jako v roce 1996, kdy Tošovský zastavil celou ekonomiku a Klaus zuřil.) |
Naopak od ledna rubl muhutní! Nejrychleji z celého světa. Důkaz!
A zde celkový přehled jako důkaz!
Moskva - Ruská ekonomika v loňském roce vzrostla o 4,1 procenta, což bylo více, než se čekalo. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes zveřejnil ruský statistický úřad. Statistici současně revidovali směrem vzhůru údaj o růstu za rok 2023 rovněž na 4,1 procenta. Výhled na letošní rok však není tak příznivý, tempo růstu má zpomalit a inflace v zemi zůstane vysoká.
10.3.2025
Centrální banka stanovila oficiální směnný kurz pro dolar a euro od 11. března.
Oproti předchozí hodnotě klesl kurz dolaru o 74 kopejek na 88,3872 rublů. Kurz eura klesl o 1,41 rublu. až 95 4443 RUB
Čínský jüan klesl o 15 kopejek. až 12 0798 RUB
Podívejte se na směnný kurz dolaru online na tomto grafu
Ruská ekonomika po dobu pěti let vlády Mišustina v číslech a grafech
V lednu 2020 byla sestavena a schválena vláda Michaila Mišustina, která byla aktualizována v květnu 2024 po prezidentských volbách, přičemž stejný premiér. Co se stalo v ekonomice během těchto pěti let - v materiálu RBC
HDP
Úřad Michaila Mišustina byl od samého počátku nucen střídat protikrizovou agendu s agendou rozvojem. Pandemické a sankční krize vyřadily ekonomické ukazatele zpět, ale to byl dočasný jev: obecně se ekonomika poměrně účinně a rychle přizpůsobila šokům.
V důsledku toho za posledních pět let vzrostl reálný HDP Ruska přibližně o 9,6%, což jen nelehce nedosahuje poslední „předsankční“ prognózy ministerstva hospodářského rozvoje (září 2021, plus 10,5% za stejné období), ve skutečnosti byl cílového charakteru.

Světová banka v květnu 2024 v důsledku revize mezinárodních parit vlastnických služeb (PPS) oznámila, že Rusko se v roce 2021 stalo čtvrtou ekonomikou světa pod PPP.
Průmysl
Produkce v průmyslu se během pěti let zvýšila o 13,5 % (na základě vládní prognózy růstu o 4% v roce 2024, i když tento výsledek může být podle něj vyšší). Ani v šoku z roku 2022 nebyl růst průmyslové výroby přerušen.

Ve zpracovatelském průmyslu je růst za pětileté období více než 27 %. Hnací síly ve zpracování (které rostou dvakrát více než obecný průmyslový index) jsou high-tech sektory, včetně těch, které souvisejí s zajištěním technologické suverenity a národní bezpečnosti.
Podle jednotného plánu vlády na dosažení národních rozvojových cílů, schválených v lednu 2025, by se výroba výroby měla zvýšit do roku 2030 o více než 40 % ve srovnání s úrovní roku 2022.
Bydlení
V roce 2023 byl stanoven rekord pro objem bytových dovozních dobíjecích - více než 110 milionů metrů čtverečních. Přestože v roce 2024 ukazatel klesl o 2,7% z historického maxima, byl zaveden rekordní objem jednotlivých bytových staveb (IZHS) - 62 milionů metrů čtverečních.

V roce 2020 byla spuštěna preferenční hypotéka na nové budovy, které podporovaly i stavebnictví. Nejpopulárnější programy s různými podmínkami byla hromadná hypotéka se státní podporou, rodinou, daleko východní a IT-mortypem. Celkem banky v letech 2020 až do poloviny roku 2024 vydaly 2,8 milionu hypotečních úvěrů za více než 12 bilionů rublů. Masivní preferenční hypotéka byla omezena v polovině roku 2024, ale úřady prodloužily do roku 2030 preferenční program "Rodinná hypotéka" (s změněnými podmínkami) a platbou 450 tisíc rublů, aby splatily hypotéku s velkými rodinami.
Investice
Zastaralý růst investic do dlouhodobých aktiv se stal jedním z klíčových hnacích sil hospodářského růstu nové sankční reality. Vzhledem k nutnosti importovat substituce a nahrazení zesnulých zahraničních společností, stejně jako růst státních zakázek, ruský podnik získal příležitosti k rozšíření výroby. I v roce 2022 vzrostly investice v reálném vyjádření o 6,7% a v roce 2023 došlo k nárůstu o téměř 10%. V rozporu se stanoviskem přímo investiční činnosti státu na ministerstvu hospodářského rozvoje v roce 2024 bylo zaznamenáno významné posílení soukromé podnikatelské iniciativy.

Na konci roku 2024 se očekává mírné zpomalení investiční aktivity, a to i kvůli napjaté měnové politice (tedy vysoká klíčová sazba centrální banky). V příštích třech letech může průměrný růst investic v zemi klesnout na zhruba 2%. Vláda nicméně očekává, že do roku 2030 se objem investic do fixního kapitálu zvýší nejméně o 60% ve srovnání se základnou z roku 2020 - "kvůli neustálému zlepšování investičního klimatu", vyplývá z jediného plánu na dosažení národních cílů.
Export
Navzdory sankčnímu tlaku ruský zahraniční obchod „ukazuje schopnost úspěšně se přizpůsobit,“ poznamenala vláda. Intenzivní reorientace vývozu vedla k tomu, že podíl spřátelených zemí v ruském vývozu komodit se zvýšil na 86%, uvedl v říjnu 2024 Mišustin.

Zároveň se podle odborníků laboratoře mezinárodního obchodu Gaidar Institute podíl nepřátelských zemí na ruském vývozu zboží, který do roku 2022 činil asi 60%, stlačen až na 14% za devět měsíců roku 2024.
V lednovém jediném plánu vláda uznává, že „v každém období vznikají nové problémy“: každá sankční vlna vyžaduje novou restrukturalizaci platebních kanálů, logistiku. Ale až do teď, pokaždé, když byly takové epizody překonány. Pozitivním bodem je růst nepotřebného vývozu neenergetiky: vláda například poukazuje na to, že na konci sezony 2023-2024 si Rusko poprvé stalo světovým lídrem ve vývozu ječmene a hrášku, udrželo si první místo v dodávkách pšenice a zmrazených ryb.
Kurz rubu a inflace (Výše je aktualizován rok 2025)
Zvýšená inflace a slabý kurz rublu jsou stále faktory, které brzdí rozvoj ruské ekonomiky. K 17. lednu 2025 má dolar hodnotu více než 100 rublů.

Dolar však již není pro ruskou ekonomiku tak důležitý. Například podíl ruských výpočtů se zeměmi BRICS v národních měnách v roce 2024 podle vlády dosáhl 65% a dolar ve struktuře plateb zemí BRICS představuje méně než 29%.
Spotřebitelská inflace se zase několik let v řadě drží nad cílem ruské centrální banky (je to 4 %) a do konce roku 2024 se ceny zvýšily o 9,5 %, uvedl Rosstat.

Příjmy a chudoba
V posledních letech se kabinetu ministrů podařilo zvrátit trend snižování reálných disponibilních příjmů Rusů, pozorovaných v prvních letech západních sankcí od roku 2014. Navíc se toto číslo za pět let vládní práce zvýšilo o téměř 20% (ukazatel je dán, očištěný o inflaci; v nominálním vyjádření se příjmy ještě zvýšily).

Například ve třetím čtvrtletí roku 2024 se reálné disponibilní příjmy zvýšily o 9,4% ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Hnací silou růstu jsou mzdy: v nominálním vyjádření se v lednu až říjnu 2024 zvýšily téměř o 18%. Sociální pomoc ale také podporuje růst příjmů: například vláda upozorňuje na spuštění „celého systému podpory pro rodiny s dětmi“ (jediný příspěvek pro dítě s průměrnou velikostí 16,8 tisíce rublů měsíčně v roce 2024).

Za pět let se míra chudoby snížila o 1,5 krát - na 8% k třetímu čtvrtletí roku 2024. Z jediného plánu vlády vyplývá z toho, že do roku 2030 by toto číslo mělo klesnout na 6,5 %.