Neplete si pan profesor miliardy korun s miliardami dolarů? Nebo tečou peníze jinak, než je nám prezentováno? Tato čísla mi mozek neberou.
A jak je na tom Česká republika se zahraničním zadlužením? Na otázky Vladimíra Kroce odpovídá ekonom Richard Hindls.
Zahraniční dluh Česka činil ke konci roku 2024 5 bilionů a 271 miliard korun. Meziročně tak došlo k růstu o zhruba 460 miliard. „Je nutné tato čísla vidět v kontextu,“ upozorňuje ekonom.
Počátkem 90. let byl členem fakultního Senátu, od roku 1992 vede katedru statistiky a pravděpodobnosti na Fakultě IS VŠE. V letech 2001-2006 byl děkanem Fakulty IS VŠE. V letech 2006-2014 byl rektorem VŠE. Prof. Hindls je členem mnoha českých i zahraničních institucí, vědeckých rad a učených společností. Mj. je místopředsedou České statistické rady, členem Asociace národního účetnictví v Paříži a členem Strategické výboru mezinárodní aliance CEMS a řady dalších orgánů.
Jenomže když se podíváme na data ve veřejném prostoru, které profesor Hindls popisuje, že nejsou špatná, je tam nějaká záhada.
Oficiální údaj
Kolik nám kdo dluží? Česko má u jiných zemí pohledávky za 11,6 miliardy korun (rok 2022)
Dluhy států vůči Česku ke konci roku 2023 vzrostly na necelých 13 miliard
I kdyby se připočetlo toto:
Jak jsou na tom ostatní země?
Richard Hindls přiznává, že celkově zní dluh 5 bilionů jako strašné číslo. Ve srovnání s ostatními zeměmi na tom ale Česká republika není špatně.
„Náš dluh je zhruba srovnatelný s Polskem. O něco vyšší ho má Slovensko. Když se podíváme třeba na Řecko, tak tam se dluh pohybuje kolem 200 % hrubého domácího produktu, oproti našim 66 %. V červeném pásmu se pohybuje také Belgie.“
„Proto si myslím, že zde není žádný důvod ke znepokojení,“ dodává.
Vážně je srovnání správné, pane profesore? Kde se vzaly ostatní pohledávky na výši pěti bilionů, když všude se píše o miliardách? To je sakra rozdíl.
Pokud by má dáti dal bylo skoro vyrovnané, jak tvrdí pan profesor a nikdo se ho na záhadu v redakci neptal, je to na pováženou.