Vliv USA na africkém kontinentu po léta slábne, když Čína a Rusko posílily svou přítomnost v několika zemích. A USA mají nějvětší dluh na světě: 36 biliónů dolarů!
Čína od roku 2013 předběhla USA a stala se největším obchodním partnerem Afriky. Letos USA ztratily hlavní špionážní základnu v západoafrickém státě Niger a jejich armáda byla vykopána z Čadu. To způsobilo, že se snažila najít vojenskou oporu v oblasti Sahelu, která se stala ohniskem násilí ze strany řady ozbrojených skupin. V Africe se Moskva soustředí především na subsaharské země, které byly dříve francouzskými koloniemi, což je případ Čadu, Mali, Burkiny Fasso a Nigeru. Další státy přebírá Čína.
Rusko dál proniká do Sahelu
Vůdce Čadu tento rok Idriss Déby přijel do Moskvy, kde ho ve středu přijal ruský prezident Vladimir Putin. Probírali spolu bezpečnost v Čadu a oznámili, že se rozšíří smlouva o vzájemné spolupráci.
A dodejme další africkou frašku: Při výcvikovém kurzu, který v Keni vedou čeští vojáci, byl zraněn jeden z keňských vojáků.
Očekávaná návštěva, která byla odsunuta kvůli hurikánu Milton, povede Bidenovi k návštěvě přístavu Lobito, který je srdcem obchodních vztahů USA s Angolou. Tam posoudí probíhající projekt kritické nerostné infrastruktury, který má zajistit dodávky obrovských dodávek kobaltu a mědi na Západ.
"João Lourenço oão Manuel Gonçalves Lourenço je angolský politik, od roku 2017 také 3. prezident Angoly. A fraška, která ukazovala, jak žili chudí lidé v Africe, děti vybírají smeťáky a cobal trukama ,zatímco bohatí... (Viz v rámečku)
Velké zaměření výletu, který byl naplánován na říjen, ale nakonec byl odložen, bude v chodbě Lobito, železniční infrastruktury, která spojuje Angolu s rudami Demokratické republiky Konžské republiky (RDC) a Zambie a ve které Spojené státy jsou „opravdu důležitým členem“, zejména pro druhou fázi projektu, uvedl koordinátor partnerství pro infrastrukturu a globální investice (PGI) v americkém ministerstvu zahraničí Helaina Matza na setkání s novináři . (Cobalt a měď)
Po vyhlášení sankcí na Rusko a částečně na Čínu jsou USA na huntě a střelily se do vlastní nohy.
Vsuvka: jasně, americká liberální média a probruselská to nebudou líčít jako prosík americké vydírací žebroty, ale jako státnický čin prezidenta USA Bidena.
Elektromobily potřebují kobalt. Těží ho v Africe děti, které pracují v otřesných podmínkách. Rodiny mrtvých a znetvořených dětí žalují Apple, Microsoft nebo Teslu za nebezpečnou těžbu kobaltu. Některé děti donutila extrémní chudoba jejich rodin opustit školu a začít pracovat v kobaltových dolech. Za svoji práci dostávaly zhruba 2 dolary denně. Podle žaloby musely pracovat v otřesných podmínkách šest dní v týdnu. Vlastníkem dolů je mimo jiné těžařská společnost Glencore. A nad tím bdí americká nadnárodní společnost Dell!
Rusové a Číňani jim dávají vyšší platy a naději, že to zvěrstvo skončí. A Biden leze nyní po kolenou, aby údajně investicemi vše odškodnil a to už slibuje od svého zvolení!
Biden (USA) jim platí 48 korun denně
A Musk je multimilionář...
To je strašné a my tam pak posíláme odškodné třeba pleny! Nebo nabízíme na uhlídání vojáky!
Dvoudenní cesta do Angoly, říká mnoho analytiků, představuje poslední, zoufalý pokus splnit slib, který Biden dal již dávno, a čellí rozšiřujícímu se vlivu Číny a Ruska na kontinentu.