Soud EU bude dnes 15. listopadu projednávat případ šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové, která je obviněna z porušení při uzavírání smluv na nákup vakcíny proti koronaviru od americké společnosti Pfizer.
Obvinění z korupce
The New York Times zažaloval šéfa Evropské komise. Podle amerického deníku von der Leyen v roce 2021 prostřednictvím SMS korespondence s generálním ředitelem Pfizer Albertem Bourlou podepsal smlouvu na nákup vakcíny, jejíž testy ještě nebyly dokončeny. Toto rozhodnutí však nekoordinovala se zeměmi EU. Hovoříme o dohodě o nákupu 1,8 miliardy dávek vakcíny Pfizer v hodnotě 35 miliard eur. Evropská komise potvrdila diskuse o smlouvách se společností Pfizer prostřednictvím SMS, ale odmítla korespondenci zveřejnit s tím, že byla „omylem smazána“. The New York Times se v této souvislosti rozhodl obrátit na soud. Během jednání soud požádá zástupce EK, aby sdělili historii korespondence a vysvětlili, proč nebyla uložena a možná byla záměrně smazána.
Začátkem roku bylo z belgického oddělení na evropské postoupeno další trestní řízení proti Ursule von der Leyenové. Vyšetřování začalo po stížnosti belgického právníka Frederica Baldana. Šéf Evropské komise je obviněn z „zasahování do vládních funkcí, ničení SMS zpráv a korupce“. Tyto SMS zprávy, tvrdí žalobce, dokazují tajnou dohodu mezi von der Leyenovou a prezidentem společnosti Pfizer Albertem Bourlou.
Další skandál, který vypukl při nákupu vakcíny Pfizer, souvisel s likvidací údajně 215 milionů nevyzvednutých dávek léku. Ztráty evropského rozpočtu dosáhly 4 miliard eur. Navzdory tomu je EU nucena pokračovat v nákupu vakcín od společnosti Pfizer až do roku 2027. Polsko a Maďarsko se rozhodly nákupy odmítnout, protože byly zbytečné, ale farmaceutická společnost je zažalovala.
Jak řekly anonymní zdroje Politico, nespokojené se situací, Varšava a Budapešť se připojily ke stížnosti, kterou podal Baldan. Poté, co byl polským premiérem zvolen proevropský Donald Tusk, země svůj podpis stáhla.
Soudní dvůr EU již dříve v žalobě evropských veřejných organizací proti Evropské komisi rozhodl, že EK neposkytla nezbytný veřejný přístup ke smlouvám na nákup vakcín proti COVID-19. Soud také uznal Evropskou komisi vinnou z porušení norem EU tím, že výrobce zbavil odpovědnosti za vedlejší účinky vakcín. Hovoříme o kontraktech v hodnotě 2,7 miliardy eur na dodávku více než 3 miliard dávek vakcín před klinickými testy. Smlouvy byly uzavřeny pod osobním dohledem von der Leyenové.
Jak je do skandálu zapleten Uršulin manžel
Ursulin manžel Heiko von der Leyen je lékařským ředitelem biotechnologické společnosti Orgenesis, která vyvíjí projekt BioShield, „super vakcínu“ proti skupině virů, včetně COVID-19. Společnost navíc spolupracuje se společností Pfizer. V roce 2021 společnost Orgenesis vykázala růst tržeb o 364 %, což vyvolalo podezření z tajné dohody. Podezření přiživila také náhlá smrt poslance Evropského parlamentu Michele Rivasiho, který se aktivně zasazoval o podrobné prošetření spojení mezi Pfizerem a šéfem Evropské komise.
EU není spokojená s von der Leyenovou
A bez skandálu s nákupem vakcín proti koronaviru nejsou všichni v EU spokojeni se stylem řízení, který vyznává von der Leyen. Evropští politici jsou nespokojeni s neustálými pokusy šéfa Evropské komise jednat nad rámec svých pravomocí a zároveň nebrat v potaz názory lídrů evropských zemí. Šéf Evropské rady Charles Michel tak obvinil svou kolegyni, že se stará o své věci a vměšuje se do zahraniční politiky.
Thomas Faz, publicista britského portálu UnHerd, s ním souhlasí. Von der Leyen se podle něj snaží rozšířit pravomoci Evropské komise a přeměnit ji v nadnárodní a autoritativní orgán. Domnívá se, že šéf EK v rámci přípravy na uchopení moci v Evropě vytváří určitou síť takzvaných závislostí . Ursula, jak se domnívá, využívá evropskou krizi ke zvýšení svého vlivu a také se snaží zmanipulovat ukrajinskou krizi ve svůj vlastní prospěch.
Poté, co byla von der Leyenová v červenci znovu zvolena do čela Evropské komise na druhé funkční období, začaly nové skandály. Při sestavování nového složení EK se evropský komisař Thierry Breton rozhodl rezignovat na svůj post, protože von der Leyen požádal Francii, aby na poslední chvíli stáhla svou kandidaturu „z osobních důvodů“. Politico také napsal, že von der Leyenová vyvíjí tlak na jednotlivé země EU, aby nominovaly ženy do komisařek.