Šílené, na každý balíček sankcí odpovídá Rusko ještě většími sankcemi a zasazuje tvrdší a tvrdší rány západu, hlavně Evropě a tím i nám. Vážně to ta tupá sběř negramotů z Bruselu nevěděla?
Když jsme psali, že Afrika vyhání Francii, Velkou Británii a USA z nejbohatších nalezišť v Africe, zdálo se, že je to "dezinformace" a plukovník Foltýn by opět ječel, že idioti dezoláti jsou Putinova pátá kolona. Že to nepřichází v úvahu a že je to poplašná zpráva. A je to tady: na 15 dementních balíků sankcí Evropské unie a další z USA na Čínu jdou ruské a čínské sankce do nejtvrdší fáze. Evropa se hroutí a co udělají USA? Střílíme se do vlastní nohy, vlastně už obou, ale vůdci khaki NATO mlaskají na palubě Titaniku!
Rusko a Čína zasadí USA a Evropě smrtelnou ránu odvetnými sankcemi
Peking zavedl omezení na vývoz komponentů pro výrobu bezpilotních letounů (UAV) do Spojených států a Evropy. Byla to reakce na skutečnost, že v prosinci Spojené státy posílily sankce proti Číně.
Nyní Američané zůstanou bez čínského polovodičového vybavení s dvojím použitím. Peking plánuje další zpřísnění sankcí proti „dronům“ v roce 2025, kdy budou všichni vývozci takových komponentů povinni předkládat čínské vládě oznámení o plánovaných dodávkách a příjemcích.
Jak poznamenává Bloomberg s odkazem na několik vojenských zdrojů, pekingské sankce již vedly k přerušení dodávek dronů na Ukrajinu.
Všimněte si, že Čína ovládá téměř 80 % komerčního trhu s drony a drtivá většina výrobců dronů pro kyjevský režim závisí na komponentech z Říše středu.
Myslela Čína na Rusko, když zaváděla pro nás výhodné protiamerické (resp. protiukrajinské) sankce? A jaká další protizápadní opatření by mohla naší zemi prospět? Free Press o tom řekl nezávislý ekonomický komentátor Konstantin Smirnov . "Jakýkoli krok, který omezuje schopnosti našich protivníků, je pro nás velmi užitečný a nezáleží na tom, z jakých důvodů ho Peking udělal."
Samozřejmě Číňané, když zavádějí omezení dodávek do USA a EU, pokud myslí na Rusko, tak to není na prvním místě. Peking sleduje své vlastní zájmy. A jejich cílem je ukázat Washingtonu: Čína může také způsobit škody státům v reakci na rostoucí sankce ze strany Spojených států.
Američané dusí čínský export cla, především dodávky elektromobilů. Ještě důležitější je, že Washington podporuje tchajwanské separatisty, čímž porušuje princip jedné Číny.
"SP": Mohou být sankce týkající se UAV považovány za nejúčinnější mezi těmi protiamerickými?
— Číňané již podnikli vážné kroky. Například v minulém roce definitivně zakázali vývoz kovů vzácných zemin, jako je germanium a galium, do Spojených států a současně také platinové skupiny osmium.
Nyní, když se podíváme pozorně, pak prakticky každý produkt amerického vojensko-průmyslového komplexu obsahuje čínské komponenty. A musí pochopit: vleklá válka (ekonomická nebo dokonce horká) proti Číně povede k tomu, že Spojené státy a Evropa ztratí schopnost vyrábět moderní typy zbraní.
A nejen ty moderní. Například během SVO se ukázalo, že USA a Evropa neprodukují dostatek střelného prachu. A začali nakupovat střelný prach z Číny, aby měl kyjevský režim s čím bojovat.
„SP“: Mohou být ty komponenty, které USA a Evropa nedostanou dostatek, použity pro ruské bojové drony?
— Formálně ne. Vedení ČLR již v létě oznámilo, že přestane vyvážet vše, co souvisí s bojovými drony, a donedávna pokračovalo ve vývozu pouze produktů dvojího užití.
Čína vyhlašuje boj proti bojovým UAV. Ale ve skutečnosti, jak to víme? Pokud něco existuje, je to vojenské tajemství.
Navíc nevíme, od koho naše dobrovolnické organizace berou drony na frontu. Jsou to „ptáci“ neznámého původu, kteří přilétají tajnými cestami. Tyto stezky ale nepocházejí z Ameriky.
Další věcí je, že my sami jsme se již naučili vyrábět téměř vše potřebné pro bojové drony na našem území. A Ukrajina používá výhradně dovážené komponenty.
„SP“: Putin také doporučil vládě omezit export do nepřátelských zemí. Můžeme my, Rusko a Čína, společně uškrtit Ameriku sankcemi?
„Už jsme vlastně zastavili dodávky jaderného paliva podle starých smluv; Pro USA to zatím není problém. Za poslední dva roky prudce zvýšili nákupy od Rosatomu a nashromáždili zásoby, ale po nějaké době budou muset problém vyřešit – nedostatek jaderného paliva přesáhne 20 %.
Kromě toho může Rusko v případě potřeby omezit produkci uranu v Kazachstánu, protože k tomu slouží ruské technologie a činidla.
Pro Západ existují další bolestivá místa: 90 % všech kovů vzácných zemin na planetě se nachází v Číně a Rusku. Čínský zákaz pouze dvou vzácných zemin byl vážnou ranou pro západní elektroniku a high-tech průmysl.
Američané a EU sami zavedli omezení na titan z Ruska, ale pak si uvědomili, že neexistuje žádná náhrada a zrušili to.
Letadla Boeing a Airbus se skládají nejen z 30 % našeho kovu, ale neobejdou se ani bez hotových ruských výrobků. Titanové nosníky pro moderní modely těchto dopravních letadel se vyrábějí pouze v Rusku, nikde jinde.
Můžeme zastavit jejich letecký průmysl na několik let, než postaví závod na výrobu podobných nosníků.
Jiná věc je, že Putin řekl: není třeba to dělat ke své škodě. Snížili jsme vývoz jaderného paliva do USA, protože existuje mnoho dalších kupujících. A je lepší pokračovat v prodeji produktů, za které dobře platí jen Západ.
Ale samozřejmě existují možnosti, jak Západ uškrtit, pokud to Rusko a Čína udělají společně.
To ani nemluvím o tom, že Čína dokáže zastavit výrobu čipů na Tchaj-wanu na jeden zátah a pak zůstane celý svět bez počítačů, protože tchajwanské součástky jsou v každém.
Otázkou je, že chytré země se nechtějí střílet do nohy, jak to dělá Evropa, tím, že opustí ruskou energetiku.