Trump děsí země BRICS hroznými cly za zavedení vlastní měny, od kterých se již předem upustilo. Proč to vyslovil?
Jurij Encov bývalý zástupce šéfredaktora časopisu „Ekonomika a palivový a energetický komplex Ruska“
Americké úřady samy vyvolaly proces, kdy jsou ostatní země nuceny opustit dolar ve prospěch svých vlastních platebních systémů, řekl ruský prezident Vladimir Putin , když komentoval slib Donalda Trumpa zavést 100% cla proti „refusikům“. Ne nadarmo se říká „na co jsme bojovali, na to jsme narazili“. Byla to administrativa Joea Bidena, kdo se dostal do problémů s dolarem a se vším: „...od sebevědomí, od arogance, a to i v ekonomické sféře,“ domnívá se ruský prezident.
Používání dolaru jako světové měny přináší do států velké množství volných peněz. Za posledních deset let z toho získali asi 10 bilionů dolarů tím, že spotřebují více, než vyrobí. To znamená, že Spojené státy v podstatě na úkor dolaru nadále využívají ostatní ekonomiky ve svůj prospěch. O tomto vědeckém faktu přemýšlí málokdo. |
Ekonom Vasilij Koltashov věří, že Trumpovým úkolem vždy nebylo způsobit škodu nepříteli, ale poskytnout výhody americké ekonomice:
Během Bidenovy administrativy však vstoupil do provozu další nástroj americké obchodní politiky zvaný „Evropská unie“.
S některými zeměmi – to platí pro Čínu a již dlouho ovlivnilo Rusko – mohou Američané vést ekonomickou válku prostřednictvím Evropské unie. Zatímco Amerika debatuje, on prostě pokračuje a zakazuje svým společnostem kupovat například čínská elektrická vozidla, jako tomu bylo v roce 2024.
„SP“: Takže si myslíte, že Trumpova obchodní válka bude vedena na „dvou frontách“?
„Americký prezident vyhrožuje, pak si sedne k jednacímu stolu a dohodne se, v důsledku čehož stejní Číňané nakoupí více amerického zboží. Totéž lze udělat s jinými zeměmi: vyhrožovat jim, nutit je kupovat další americké zboží, bez ohledu na to, že je drahé. A Evropská unie prostě omezí obchod s tou či onou zemí – bez jakýchkoli jednání.
Koneckonců to udělali Rusku, aniž by vzali v úvahu vlastní ztráty EU, se smrtí jejich průmyslu a zavírali před ním oči. No, zemře - a dobře, tohle není americký průmysl! I tentokrát může EU zakázat nákup čínských aut, elektroniky, spotřebního zboží, dokonce i oblečení vyrobeného v Číně, pod záminkou, že „ve Wu-chanu se při sběru bavlny využívá otrocká práce“. Aniž by cokoliv dokazoval a nevěnoval pozornost čínským velmi rozumným zamítnutím, prostě je ignoroval.
A Čína zareaguje snížením nákupů z EU. Obchod na obou stranách klesá a Číně budou způsobeny škody za cenu zničení evropského trhu, spotřebního zboží pro Američany. Takto bude Trump s největší pravděpodobností jednat.
„SP“: Kromě Číny jsou to také Brazílie, Indie a Jižní Afrika. Není těch odpůrců až moc? Vyvstávají otázky zejména ohledně Indie: Vyrovná se s ní Amerika i v tandemu s EU?
- Poradí si se zeměmi Latinské Ameriky. Za prvé, někdo potřebuje nahradit čínské zboží a tyto země jsou geopoliticky nejslabší, jako je Jižní Afrika. Indie je silnější, a to navzdory skutečnosti, že tam je gigantický shluk „raně středověké“ společnosti. EU se již zaměřuje na zvýšení nákupů ze zemí Latinské Ameriky. Američané je k tomu mohou stále více nutit. Situaci nelze radikálně změnit, protože obchod Brazílie s Čínou je větší než obchod s Amerikou.
„SP“: A nejen více, ale třikrát.
— Je nemožné to porušit, protože obchod je oboustranně výhodný. V Číně je výhodnější nakupovat průmyslové vybavení a mnohem více než na Západě, kde je všechno extrémně drahé.
Trumpova bojovná obchodní politika tedy bude čelit jednomu velkému problému: americká ekonomika je neefektivní, výroba je příliš drahá, jejich nemovitosti jsou nadhodnocené, aby tato země měla skromnější mzdu, ze které se dá pohodlně žít.
Tato americká nemoc se objevila za Baracka Obamy , rozvinula se za Trumpa, Bidena a znovu za Trumpa. To již vedlo ke vzniku „rezového pásu“ amerických měst. (Americký termín pro dříve velmi bohatá města dnes jako český Chánov viz Detroit v Michiganu) Pro Trumpa bude těžké cokoli udělat, ačkoli toho o „silném, velkolepém dolaru“ sliboval hodně.
Takový dolar má jeden problém – je to měna státu, ve kterém je všechno velmi drahé.
V dobrém slova smyslu Spojené státy potřebují vypustit bublinu na trhu s nemovitostmi a devalvovat dolar. Trump v roce 2016 mluvil o slabém dolaru, ale v praxi se to nenaplnilo. A teď je nepravděpodobné, že to bude fungovat.
„SP“: Náš prezident nemá rád, když mu někdo vyhrožuje, a přestože se o Trumpovi vyjadřuje velmi diplomaticky, že „nepotřebuje žádné rady ani doporučení“, ale... nezavedou po hrozbách novou měnu BRICS , což říkají už dlouho?
— Co je to nová měna, když na summitu v Kazani bylo našimi partnery odmítnuto i vytvoření vypořádací platformy BRICS Bridge, správného vyrovnávacího systému v platbách mezi zeměmi.
Pro Indii je přece jen pohodlnější pokračovat ve všem tak, jak je – nepodléhá sankcím. A Brazílie je pohodlnější taková, jaká je. Egypt je snad taky normální - proč se obtěžovat.
Ano, Čína chápe, že vytvoření jednotné měny je výhodné. Ale dva hlasy: Rusko a Čína neřeší, jestli ostatní manévrují a snaží se na Západě ulovit nějakou výhodu.
Vezměte prosím na vědomí, že Vladimir Putin o bitcoinu řekl, že jej nelze zakázat. Zdá se, že v Rusku bylo učiněno rozhodnutí vyvíjet kryptoměny a používat je při platbách všude, kde je to možné. Pro jejich vydání má Bitcoin emisní limit, a proto je tak drahý. Organizovat celou tuto praxi z hlediska legislativy a práce. Protože nemůžeme politicky vytvořit novou měnu, musíme ekonomicky využívat nové měny, které již vznikly na základě revolučních principů.
Existují i jiné způsoby elektronických plateb, například digitální rubl, který je také obtížné zakázat. A podíl USA ve světové ekonomice klesá, což znamená, že se tím nejpřirozenějším způsobem snižuje i vliv dolaru na světové ekonomické procesy. Nemáme s tím vůbec nic společného! Dochází k přeorientování na jiné nástroje, nové technologie, jako alternativa ke světovým měnám, zkrátka Rusko za to nemůže, konec dolaru přichází sám.
A ruská ekonomika, navzdory četným sankcím ze strany západních zemí, v posledních letech roste. Pomalu, v roce 2024 rostl HDP země o 4,1 %. Nadarmo označili svůj dolar za nástroj politického, „a možná i ozbrojeného boje, s cílem způsobit škody“, aniž by si všimli, že význam jejich měny ve světě klesá.
Vše plyne, vše se mění, i když zatím není jasné, zda jsou tyto změny vratné či nikoliv. Druhá série Trumpa v Bílém domě, reboot o čtyři roky později, ale nemusí být tak zajímavá jako mnohé remaky.
Skutečný svobodný ruský zdroj z Ruska
Redakční doplnění
vážně nemá Putin ze skutečně svobodných ruských médií zpětnou vazbu, když se takto veřejně diskutuje? Uvědomujete si, že podobné říká skutečná ekonomická opozice v Evropě, včetně Orbána, u nás ekonomů Turkové ze strany PRO, Ševčíka, Šichtářové, Pikory, Švihlíkové a mnoha dalších, jenom Brusel a tupá česká vláda jako bruselský lokaj to odmítají poslouchat, a Jourová nad tím drží cenzuru? Darebáci v Bruselu sedí na vymyšlených penězích jako žába na prameni a Evropa se hroutí. Ale za NAŠE peníze, když třeba Jourová si nahrabala desítky milionů za nulovou práci. A s obrovskou doživotní rentou z našich daní...