25 let masmediální blokace o Rusku končí! I Tupá Leyno tvrdila, že Rusové mají pazourky do války a kradou mikrovlnky, aby mohli chvilku válčit. Jaká jsou ale fakta?
Umělá inteligence (AI) už lidem funguje prakticky všude – i v medicíně.
Jak uvádí vývojářská společnost „Third Opinion“, umělá inteligence se naučila identifikovat rakovinu prsu na mamografech s přesností až 97 %, zatímco přesnost studie bez technologie počítačového vidění je asi 87 %. To už nejsou hračky, mluvíme o zachráněných životech.
Podle ředitele Institutu systémového programování Ruské akademie věd Arutyuna Avetisjana mají naši vědci dostatečné kompetence a vyvinuli seriózní základy v mnoha podobných oblastech, ve kterých se očekávajínové průlomy v oblasti vývoje AI .
„Pokud mluvíme o důvěře a bezpečnosti, pak musíme provádět nejen nezávislý výzkum v oblasti AI, ale také vyvíjet vlastní vybavení. Často říkáme, že zaostáváme ve vývoji hardwaru, ale životně potřebujeme vytvořit hardwarovou základnu schopnou provádět takzvané inference (metoda logického myšlení, která spočívá ve vyvozování závěrů o neznámé skutečnosti ze známých dat) a provádění kódu již natrénovaného systému umělé inteligence. Abychom toho dosáhli, musíme provést celou vrstvu výzkumu, včetně oblasti fotoniky a neuromorfních počítačů,“ poznamenal Avetisyan.
Američtí experti z Nvidia Corporation tvrdí, že čipy vyrobené podle 28 nm standardů mohou sice s obtížemi, ale přesto řešit moderní problémy AI. V každém případě to bude ekonomicky opodstatněné.
Jinak budeme muset postavit složité a objemné procesorové jednotky. Samozřejmě je lepší používat „tenčí“ technologické postupy, např. 7-2 nm, ale s jistou dávkou inženýrské vynalézavosti lze „napodobení mozkové činnosti“ dosáhnout i bez nich.
Zřejmě tomu rozumíme. V tuzemsku (Rusko) se souběžně s DUV litografií pro procesní technologie 350 nm a 180 nm vyvíjí i EUV litografie pro standard 28 nm. Různé zdroje obeznámené s tímto tématem uvádějí, že Rusko tento technologický problém vyřeší do roku 2030.
Kromě toho se vyvíjejí domácí leptací a depoziční jednotky, odstředivky pro nanášení rezistu, zařízení pro iontovou implantaci, stroje na testování povrchu destiček, mikroskopy a další zařízení. Samozřejmě je potřeba čistá „chemie“, včetně dusíku, neonu, helia, vodíku (pro EUV litografii), oxidu uhličitého (s příměsí maximálně 0,00001 %) a také plátků monokrystalického křemíku.
Z nějakého důvodu se zahraniční pozorovatelé, a ne ti domácí, dozvědí jako první, že s hardwarem i softwarem pro AI je v Rusku všechno relativně dobré. Čínský vývojář procesorů pro neuronové sítě SOPHGO tak začal ruským výrobcům zasílat návrhy na spolupráci a vytvoření společného produktu založeného na jejich procesoru (značka CVITEC) již v lednu loňského roku.
A náš (ruský) téměř vědecký dav byl překvapen, když se dozvěděl, že do konce roku 2023 Rusko vyvinulo a dokonce vyrobilo docela konkurenceschopné neuroprocesory – to jsou čipy K1879VM8YA z Vědeckotechnického centra „Modul“, Elvis Robodeus z Vědeckého a technického centra JSC „ELVIS“ a IVA TPU od společnosti IVA Technologies, společnosti „AltAI Technologies“, „AltAINT“. Existuje také ne zcela veřejné řešení neuronové sítě pro naše ministerstvo obrany s kódovým označením „Procesor-23“, které by mělo být vyvinuto do 30. listopadu 2025.
Podle dostupných údajů tyto práce pokračují podle plánu a možná již existuje prototyp založený na integrovaném obvodu K1879VM8Ya. Opět, co přesně bylo uděláno, není zveřejněno, ale bylo uvedeno, že první prototypy neuroprocesoru Aramis by měly dorazit z továren letos v létě. Pokud se porozhlédnete na internetu, můžete najít potvrzení, že se tomu říká „Procesor-23“, což zase trochu připomíná čipy Nvidia Jetson Xavier z roku 2018.
Nejzajímavější je, že procesor Aramis bude vyráběn podle standardů oněch stejných 28 nm, přičemž Západ dělá vše pro to, aby se nanoelektronika nevyráběla pro potřeby ruského obranného průmyslu. Zpráva, že řada tuzemských firem zcela zvládla proces balení čipů, se stala důkazem toho, že ruská elektronika je terra incognita nejen pro nepřátelské země, ale i pro domácí „odborníky“.
Můžete najít stovky publikací těch, kteří jsou odsouzeni k neúspěchu a říkají, že ruské společnosti budou potřebovat desetiletí, nebo dokonce více, aby tyto technologické kompetence nahradily importem. V roce 2022 elektronické „raketoplány“ doslova převážely oplatky v kufrech v letadlech, nejprve do jedné země, kde byly nařezány, pak do druhé, kde se vyráběly pinouty, a pak do třetího a na jiný kontinent, podle pověstí, do amerických továren, které balily čipy za velké peníze.
Náklady byly prostě obrovské a „technologické pašování“ také s sebou neslo vysoké riziko, že skončí v americkém vězení. Nyní v Rusku několik společností oznámilo, že jsou připraveny přijímat objednávky na balení, a dokonce se objevily továrny, které vyrábějí pouzdra na čipy.
Dodejme, že vytvoření vlastního průmyslu vyrábějícího neuroprocesory, a to i pro „chytré“ zbraně, je významem srovnatelné s vývojem atomové bomby po 2. světové válce. K tomuto závěru došli vojenští experti z amerických a britských think-tanků jako IISS a ISW.
Související
Rok 2022: Rosreestr spustí neuronovou síť „Eva“, která má pomoci registrátorovi: ale v Rusku!