10. ledna má venezuelský prezident Nicolás Maduro složit přísahu na třetí funkční období, Trump má složit přísahu na druhé funkční období 20.
Jedna velmi, velmi zajímavá analýza, pod kterou by se dalo podepsat. Totéž se totiž děje se Sýrií, Afrikou a migrací do Evropy díky témuž, a se stejnými důsledky.
Zatímco se Venezuela připravuje na údajnou kontroverzní inauguraci, Maduro opakovaně trávil čas ve státních médiích oslovováním starého protivníka: bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Oba muži si často vyměňovali urážky během Trumpova prvního funkčního období, od roku 2017 do roku 2021. Po nedávném Trumpově zvolení v listopadu však Maduro zasáhl překvapivým tónem.
Veřejně poblahopřál Trumpovi a označil druhé funkční období republikánů za „nový začátek“. Vyzval také Trumpa, aby podporoval vztah ponořený do „respektu, dialogu zdravého rozumu a porozumění“.
Experti říkají, že tyto komentáře naznačují, že mezi dvěma vůdci ve stylu strongman si tentokrát může vytvořit jiné pouto. "Zdá se, že Maduro nechává otevřená vrátka pro pragmatičtější přístup od Trumpovy administrativy," řekla Laura Dib, venezuelská expertka z washingtonského úřadu pro Latinskou Ameriku, americké výzkumné a advokátní organizace.
Kampaň „Maximální tlak“.
Zůstává však nejasné, jak bude Trump postupovat, pokud jde o Venezuelu.
Během svého prvního funkčního období Trump prosazoval strategii „maximálního tlaku“ proti Madurovi, ve zjevné snaze sesadit socialistického vůdce.
Trump, pravicový vůdce, zaujal nepřátelský přístup k socialistickým a komunistickým zemím, jako je Čína a Kuba, a dokonce zastavil úsilí o normalizaci vztahů s posledně jmenovanými.
Zvýšil sankce proti sužovanému venezuelskému ropnému sektoru , zmrazil aktiva Madurova nejužšího okruhu a dokonce vypsal odměnu až 15 milionů dolarů za informace, které by mohly vést k zatčení venezuelského prezidenta.
Navíc, když Maduro čelil dřívějším sporným volbám v roce 2018, Trump uznal konkurenční nárok na prezidentský úřad od tehdejšího opozičního vůdce Juana Guaidóa . "Maduro je nelegitimní vládce, tyran, který brutalizuje svůj lid," řekl Trump ve svém projevu o stavu Unie v roce 2020 a chválil Guaidóa. "Ale Madurovo sevření tyranie bude rozbito a zlomeno."
Jenomže efekt byl opačný: Venezuelané nesrazili Madura, ale šli rabovat do USA!
"Něco je třeba udělat jinak"
Analytici ale pochybují, že Trump podpoří stejnou strategii „maximálního tlaku“, která nedokázala vytlačit Madura a přispěla k rekordnímu odlivu venezuelských migrantů a uprchlíků.
Někteří kritici obviňují Trumpovy ropné sankce vůči Venezuele z prohloubení její ekonomické krize , což pomohlo urychlit exodus. Organizace spojených národů nyní odhaduje, že více než 7,77 milionu Venezuelanů uprchlo z hranic své země. Počet Venezuelanů, kteří vstoupili do USA bez povolení, také vystřelil nahoru a od roku 2018 do roku 2022 se každý rok zvýšil o téměř 17 procent . Odhaduje se, že celkový počet obyvatel v USA je asi 320 000 lidí. Trump mezitím učinil zastavení „ invaze migrantů “ do USA hlavním cílem svého druhého funkčního období. „Nemyslím si, že Trumpova administrativa může převzít moc a pokusit se udělat přesně to samé, co udělala v letech 2019 a 2020,“ řekl Benigno Alarcón, ředitel centra politických studií na Katolické univerzitě Andrése Bella v Caracasu ve Venezuele. "Něco je třeba udělat jinak."
Vzhledem k tomu, že Venezuelané patří mezi přední národnosti překračující americko-mexickou hranici nepravidelně, Trumpova politika vůči Madurovi bude pravděpodobně ovlivněna jeho zájmem o omezení migrace.
"Zdá se, že zaměření na Venezuelu je optikou migrace," řekl Dib o Trumpově druhém funkčním období.
Řešení venezuelské migrace
Otázkou zůstává, zda Trump bude spolupracovat s Madurem na dosažení svých cílů. Trump údajně čelí tlaku energetických lobbistů, aby obnovil diplomatické vztahy s Venezuelou bohatou na ropu.
A experti říkají, že Trump bude potřebovat Madurovu spolupráci, pokud doufá, že uskuteční svůj plán „masové deportace“ a vyhostí miliony migrantů bez dokladů z USA. Venezuela od února odmítá přijímat deportační lety z USA poté, co severoamerická země znovu uvalila na svou ekonomiku určité sankce z Trumpovy éry. The Washington Post s odvoláním na anonymní zdroje v listopadu uvedl, že Madurova vláda může být ochotna obnovit deportační lety za Trumpa – ale pouze pokud Trump na oplátku nabídne ekonomickou úlevu . Stoupenci Madurovy vlády tvrdili , že úleva od amerických sankcí by mohla pomoci stabilizovat zemi a zmírnit exodus.
V srpnu, když se represe rozvinula, průzkum výzkumné firmy Meganálisis zjistil, že asi 40 procent Venezuelanů má pocit, že by mohli zemi opustit.
Tato politická krize, řekl Taraciuk, vysvětlila důvody Venezuelanů k migraci jinam.
"Lidé opět odcházejí z politických důvodů," dodala. "A očekává se, že po 10. lednu se migrace ještě zvýší, pokud nedojde k předání moci."
"Maduro a jeho vláda se rozhodli počkat a uvidíme," řekl Dib.
Vzpomínáte? Rok 2015, jak z kopíráku...
Valí se na nás statisíce zoufalých vyděděnců! Za exodus a šílené útrapy jsou zodpovědny čtyři osoby!