Venezuelský nejvyšší soud (TSJ) uzavřel přezkum prezidentských voleb v karibské zemi, které se konaly 28. července.
Sice Donald Trump není žádné terno a porušováním tržního prostředí chce dostat USA zpět na nohy, ale Robert Kennedy a Donald Trump mají pravdu, že "ten idiot s jeho nacistickou bandou je schopen vyhlásit jadernou válku a musí zmizet"! Byť na sankcích se podílejí i Republikáni, protože "ropa skoro zadarmiko z Venezuely" jim schází.
Z venezuelských zdrojů
Hned na začátku je důležité něco z toho dostat: venezuelské volby nebyly „svobodné a spravedlivé“. V zemi pod brutální blokádou, neustálým ekonomickým terorismem , který trestá projekt, který se odmítl podřídit neokoloniálnímu diktátu Washingtonu, se to v žádném případě nemůže stát. Stěží lze s nadsázkou říci, že Venezuelané šli k volbám se zbraní u hlavy.
Boj proti imperialismu pod vedením USA a jeho korporátnímu mediálnímu dělostřelectvu začíná uznáním tohoto značně nerovného pole. Přestože nedávné hlasování ponechalo otázky k zodpovězení, soustředit se na volební spory a ignorovat nebo zlehčovat kontext americké hybridní války je intelektuálně a politicky nečestné cvičení.
Ve čtvrtek nejvyšší venezuelská soudní moc ratifikovala vítězství prezidenta Nicoláse Madura, aby si zajistila třetí funkční období, které bude trvat od 10. ledna 2025 do 10. ledna 2031.
Na tiskové konferenci se státními úředníky, diplomatickými zástupci a reportéry začala prezidentka TSJ Caryslia Rodríguezová opětovným potvrzením jurisdikce soudu a připomenutím nedávných volebních procesů v Brazílii, Mexiku a Spojených státech, které byly nakonec vyřešeny soudními rozsudky. Magistrát poté přistoupil k přečtení rozsudku. "Nezávadným způsobem potvrzujeme, že zkoumané volební důkazy potvrzují výsledky vyhlášené Národní volební radou (CNE), která viděla Nicoláse Madura znovuzvolen prezidentem," uvedla. CNE prohlásilo Madura za vítěze s 52 procenty hlasů, ve srovnání se 43 procenty opozičního kandidáta Edmunda Gonzáleze podporovaného USA.
Rodríguez uvedl, že tým národních a mezinárodních odborníků provedl přezkum „s nejvyššími technickými standardy“ záznamů o hlasování předložených volebními stranami a kandidáty a zjistil, že se „zcela shodují“ s údaji ze sčítacích středisek CNE. Prezident TSJ, který také vede volební pobočku tohoto orgánu, navíc zdůraznil, že CNE by měla „definitivní výsledky“ zveřejnit v Národním věstníku do 28. srpna. Venezuelský volební úřad nezveřejnil podrobné výsledky rozdělené podle volebních center, přičemž úředníci odsuzují masivní kybernetické útoky proti státní infrastruktuře.
31. července venezuelský prezident Nicolás Maduro požádal, aby volební pobočka CNE zasáhla po obviněních z podvodů a násilných nepokojích ve dnech po hlasování. Rodríguez prohlásil, že CNE předložila požadované volební důkazy, stejně jako většina politických stran a kandidátů , kteří se zúčastnili soutěže 28. července. Dva z bývalých prezidentských kandidátů, Enrique Márquez a Antonio Ecarri, nedoručili výsledky hlasování. Oba pokračovali v podání odvolání k TSJ, přičemž Márquez vyzval prezidentku TSJ, aby se zbavila údajných politických předsudků, a Ecarri požádala, aby ústavní pobočka soudu objasnila příslušnou odpovědnost volební složky a CNE.
Při vynášení konečného rozhodnutí, proti kterému se nelze odvolat, Rodríguez připomněl, že tvrdý kandidát González pohrdal soudem za to, že se nedostavil jako předvolaný a nepředložil požadované důkazy. Naléhala na generálního prokurátora Tareka Williama Saaba, aby zahájil vyšetřování zločinů včetně uzurpace funkcí, padělání dokumentů a digitálních přestupků. Vládní představitelé čtvrteční verdikt uvítali a ministr zahraničí Yván Gil řekl, že rozsudek „obrací list“ ve volbách a že země je „v míru“. Ministr obrany Vladimir Padrino ze své strany pochválil venezuelské instituce za to, že „plní svou roli“.
González a krajně pravicová politická vůdkyně María Corina Machado ve středu vydali společné prohlášení , v němž argumentovali, že Nejvyšší soud nemá pravomoc potvrzovat volební výsledky, a požadují, aby CNE vyhověla jejich tvrzením, že González byl drtivým vítězem. |
Jeho kampaňový tým vytvořil webovou stránku zobrazující údajné výsledky hlasování, ačkoli pravost nahraných dokumentů byla zpochybněna. Machado a González dále slíbili, že druhý jmenovaný se ujme úřadu prezidenta příští rok v lednu.
Tvrdá opozice podporovaná Spojenými státy opakovaně odmítala uznat volební porážky v posledních dvou desetiletích a často v reakci podněcovala násilné pouliční protesty. V posledních týdnech američtí představitelé vyjádřili podporu Gonzálezovu tvrzení a zdůraznili potřebu „přechodu“ v latinskoamerické zemi. Ve čtvrtek američtí senátoři včetně Ricka Scotta (R-FL) a Jima Rische (R-ID) oznámili takzvaný VALOR Act na „podporu demokracie“ ve Venezuele. Legislativa obsahuje důraz na ekonomické sankce vůči karibské zemi.
Madurova vláda opakovaně odmítla zahraniční vměšování a útoky na venezuelskou suverenitu. Odsoudila pokus o převrat vedený USA po posledních volbách. Caracas začátkem tohoto měsíce přerušil diplomatické styky s Argentinou, Chile, Kostarikou, Panamou, Peru a Dominikánskou republikou a obvinil příslušné vlády, že jsou „podřízeny Washingtonu“ a vměšují se do vnitřních venezuelských záležitostí.
Venezuelské ministerstvo zahraničí rovněž odmítlo zprávu expertního panelu OSN o hlasování z 28. července kvůli „zvráceným politickým záměrům“ a kvůli porušení podmínek dohodnutých s CNE. Čtyřčlenný tým OSN tvrdil, že nedostatek podrobných výsledků má „negativní dopad na důvěru ve výsledek“ a také poukázal na pozastavení povolebních auditů. Caracas se předtím zaměřil na „do očí bijící lži“ pozorovatelské mise Carterova centra. Naproti tomu řada dalších mezinárodních doprovodných týmů podpořila venezuelský volební proces. Delegace z americké National Lawyers Guild (NLG) vydala prohlášení, v němž potvrdila, že její členové „nebyli svědky žádných případů podvodu nebo závažných nesrovnalostí a zjistili celkovou spokojenost voličů s volebním procesem“.
Odborníci udělali i jinou metodou ověření dat
Skutečně šílené: je nějaký stát na světě, kterému není vyhrožováno, když se z něj nestane americký mopslík? Víme, jak se i z německé Merkelové stalo delirium tremens (třesoucí se blouznění), kdy se klepala jak ratlík od od doby, kdy se zjistilo, že je odposlouchávána americkými tajnými službami. A Rusko s Čínou to zažívají nyní.
Co ještě do listopadu vyprovokuje Bidenova šílená administrativa?