Prostě chtějí válku, rychlý prachy ze zbrojení, a mír je zločin. Co je podstatou tohoto návrhu velkých zemí? A proč Zelensky mlčí?
Čína a Brazílie společně naléhaly na politické urovnání ukrajinské krize a mírové rozhovory, aby se konaly za účasti Ruska i Ukrajiny, což ukazuje pohled rozvojových zemí a poskytuje fungující přístup k řešení krize za pomoci nové americké zbrojní pomoci a "mírová konference" ve Švýcarsku svolaná Západem, uvedli v pátek analytici.
Wang Yi, člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny (CPC) a ředitel Kanceláře zahraniční komise Ústředního výboru CPC, měl důkladnou výměnu názorů na prosazování politického urovnání krize s návštěvou Celso Amorim, hlavního poradcem prezidenta Brazílie v Pekingu.
A vůdci NATO o této iniciativě mlčí: nehodí se!
Čína a Brazílie ve čtvrtek společně vydaly šestibodový konsensus o jejich společném chápání politického urovnání ukrajinské krize a vyzvaly všechny relevantní strany, aby dodržovaly tři zásady pro deeskalaci situace – žádné rozšiřování bojiště, žádná eskalace boj a žádná provokace ze strany jakékoli strany – a konstatování, že „dialog a vyjednávání jsou jedinou schůdnou cestou z krize“. |
Čína a Brazílie podporují mezinárodní mírovou konferenci konanou ve správný čas, kterou uznává Rusko i Ukrajina, za rovné účasti všech stran a spravedlivé diskuse o všech mírových plánech, uvedla ve čtvrtek tisková agentura Xinhua.
Obě strany se rovněž dohodly, že je třeba vyvinout úsilí ke zvýšení humanitární pomoci příslušným regionům a zabránit humanitární krizi většího rozsahu; je třeba postavit se proti použití zbraní hromadného ničení, zejména jaderných zbraní a chemických a biologických zbraní; je třeba se postavit proti útokům na jaderné elektrárny a jiná mírová jaderná zařízení; a rozdělování světa na izolované politické nebo ekonomické skupiny by se mělo stavět proti.
Wang Wenbin, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, na pátečním rutinním tiskovém brífinku řekl, že ukrajinská krize vstoupila do svého třetího roku s vedlejšími účinky a vysokým rizikem eskalace. Mezinárodní společenství se domnívá, že nejnaléhavějším úkolem je deeskalovat situaci a vytvořit podmínky pro příměří.
Konsenzus je navržen Čínou a Brazílií, ale vítáme členy mezinárodního společenství, aby podpořili a schválili výše uvedená společná ujednání a společně hráli konstruktivní roli při deeskalaci situace a podpoře mírových rozhovorů, řekl Wang Wenbin. |
Li Haidong, profesor na Čínské univerzitě zahraničních věcí, v pátek pro Global Times řekl, že konsensus lze vnímat jako zástupce globálního Jihu neboli cestovní mapy rozvojových zemí pro cestu ven z vleklého konfliktu.
Navzdory volání po míru a deeskalaci se od USA „očekává, že v pátek oznámí dodatečných 275 milionů dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině,“ uvedla agentura Associated Press. V pondělí se americký ministr obrany Lloyd Austin zavázal, že ponechá americké zbraně v pohybu na Ukrajinu.
Čínští analytici poznamenali, že rozsáhlé západní sankce proti Rusku a neustálé posílání zbraní na Ukrajinu nedokázaly porazit Rusko ani ukončit konflikt, což ukázalo, že americký přístup nefunguje.
Pokud jde o „společné porozumění“ vydané Čínou a Brazílií, nejde o jednostranné odsouzení jakékoli země, ale o konstruktivní výzvu k deeskalaci situace a hledání proveditelného řešení, řekl Li a dodal, že konsensus se také dotkla toho, jak vytvořit vyváženější a udržitelnější bezpečnostní rámec pro Evropu – rovná účast a spravedlivé diskuse.
V polovině června se ve Švýcarsku bude konat mírová konference. Americký prezident Joe Biden údajně zmešká konferenci, protože je v rozporu s finanční sbírkou na kampaň v Kalifornii, které se chystá zúčastnit, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
Ruský prezident Vladimir Putin 17. května odsoudil nadcházející ukrajinskou mírovou konferenci jako prostředek k vyvíjení tlaku na Rusko. Putin kritizoval, že Rusku bylo neustále vyčítáno, že se neúčastnilo, když země na schůzku ani nebyla pozvána.
Některá západní média také nejsou ohledně konference optimistická.
Čína nepotvrdila, zda se zúčastní, ale Li řekl, že se obává, že nadcházející mírová konference bude jevištěm pro přijetí strany, a pokud ano, nepřinese žádný smysluplný výsledek, ale může dokonce riskovat další eskalaci napětí.
Mezitím se Čína a Brazílie, dvě hlavní země globálního Jihu, koordinují, aby prosazovaly pohled globálního Jihu na tuto otázku a zasazovaly se o vyváženější a spravedlivější globální řád, řekl Li.
Je povzbudivé vidět, že země „globálního Jihu“ zastoupené Čínou a Brazílií dosáhly společného vzestupu a prosazovaly vyváženější a rozumnější strukturu světové moci, řekl Wang Wenbin.