Názor odjinud: Dnes se pokusím podrobněji popsat, co si myslím o Donaldu Trumpovi, jeho celní válce a výprasku na kapitálových trzích.
Největší hloupost, které byste mohli uvěřit, je časté tvrzení pseudoliberálních médií a tupých českých politiků, že to, co nyní přichází ze Spojených států, je neřízený chaos, že Trump neví, co dělá. Takové nesmysly ze sebe sypou především ti, kteří se živí patologickou nenávistí vůči Trumpovi.
Takhle to opravdu nebude.
Trump má docela přesný záměr - z dlouhodobého i krátkodobého hlediska.
Problém je jen v jedné, avšak podstatné věci - v uřízení rizika celé jeho strategie i jednotlivých taktických kroků.
Na rovinu říkám, že kdybych byl na jeho místě, neměl bych odvahu něco takového provést. Mám averzi k riziku, kdy lze těžko predikovat, jak se zachovají obchodní protistrany.
===
Ať už slyšíte v médiích cokoliv od kohokoliv, ať už akcie krátkodobě padnou na ty nejnižší podpory, platí, že:
Trump musí brát kapitálový trh velmi vážně. Je to jeho zásadní vysvědčení pro voliče, až bude za necelé 4 roky končit svůj mandát.
Rozkolísaný medvědí trh na konci funkčního období by pro něj znamenal fatální prohru - do americké historie by se zapsal jako loser a jeho Republikáni by s naprostou jistotou prohráli volby. A možná nejen jedny.
Když se odrazíme od této premisy, je třeba si položit otázku, co přesně Trump sleduje nejen rozpoutáním, ale především akcelerací celní války, kdy verbálně podmínil vyjednávání "fenomenální nabídkou"?
===
Podstatné pro vytvoření si nějakého závěru je sledovat jeho vyjádření v kontextu znalosti, jak fungují kapitálové trhy. A v neposlední řadě brát v potaz reálná data a analýzy velkých hráčů na trhu.
Pro mě se jako zásadní moment k pochopení celé situace jeví Trumpova otočka, kdy od výzev k vyjednávání o clech přešel k vyjádření, že není o čem vyjednávat bez "fenomenální nabídky" protistrany. Taková slova jasně a cíleně:
následovala poté, kdy trhy po vyhlášených clech rostly
byla vyřčena proto, aby zlomila trhy a vedla k výprodejům, což ovšem musí dávat nějaký smysl.
Ten můžeme najít v tom, že všechny tyto události proběhly na pozadí Trumpových vyjádření ke snížení úrokových sazeb a uveřejnění zprávy, že on sám schválně "způsobuje pád trhu"
Bezúčelně by se nikdo příčetný něčím takovým nechlubil.
===
S níže uvedeným názorem velká část českých ekonomů a politiků nesouhlasí, ale já se i přesto k němu přikláním.
Trumpovi jde z krátkodobého hlediska primárně:
O SNÍŽENÍ ÚROKOVÝCH SAZEB
A proto akcelerací celní války uměle vyvolal pád kapitálového trhu.
Peníze se nyní velmi rychle přesouvají do amerických dluhopisů a Trumpovi tak umožní za předpokládaného snížení úrokových sazeb, které by letos mělo přijít ještě čtyřikrát
výhodně refinancovat část enormního amerického dluhu.
Z dlouhodobého hlediska pak Trump bude využívat vyjednávání o clech mj. k narovnání nekalých obchodních praktik nebo zneužívání duševního vlastnictví, což je velmi typické třeba pro Čínu.
https://www.cbsnews.com/.../peter-navarro-on-face-the.../
===
Proč jsou tak obrovské skokové výprodeje na trzích?
Proto, že hedgeové fondy jsou donuceny k výprodeji pákových produktů, aby uřídily riziko (margin call). Vůbec tedy nejde o vliv fundamentu nebo cílené prodeje kvůli dopadu cel, ale prostě a jednoduše o povinnost snížit riziko při každodenním rebalancování portfolií.
Zároveň je vidět, že retail kupuje akcie v největším objemu za posledních deset let. Bude zajímavé sledovat, kdo koho porazí.
https://www.reuters.com/.../retail-bought-stocks-largest.../
Pokud Trump ustojí obrovská rizika plynoucí z (ne)vyjednávání ohledně cel, pak se dle mého názoru na trhu objeví obrovská příležitost pro dlouhodobé investory. Podobně, jako tomu bylo v březnu roku 2020.
===
Nyní je důležité trpělivě vyčkat na výsledky jednání.
Pokud by byl Trump opravdu blázen, pak by ponechal nastavení cel dlouhodobě na současné úrovni a v USA by nejspíše došlo k stagflaci a recesi. Ovšem i recese má svoje náklady. V případě USA se vymanění z recese odhaduje na 600 miliard USD, což by vymazalo veškerý přínos ze zavedených cel. Lze předpokládat, že všechny tyto faktory si uvědomují jak Trumpovi lidé a stakeholdeři z finančního světa, tak i sám americký prezident.
Peter Navarro, Trumpův příznivce a známý investor, k tomu říká:
"Trh najde dno. Bude brzy a odtud budeme mít býčí boom. DJI během Trumpova funkčního období dosáhne 50.000."
Nevím, jestli bude mít pravdu, ale pokud k takovému cíli Trump nesměřuje, pak by jeho konání nedávalo žádný smysl.
https://www.nbcnewyork.com/.../trump-tariffs.../6213597/...
===
Přeji všem krásný dubnový pracovní týden.